هشت اثر مهم تمرکز موثر
September 8, 2015
رموز موفقیت عادل فردوسی پور
November 24, 2015
نمایش همه

۲۸ راهکار جهت افزایش مهارت قاطعیت و هنر « نه » گفتن

 

مهارت قاطعیت و هنر « نه » گفتن masirsite.com

دوستان عزیز و همراه گروه مسیر موفقیت ؛
شاید بارها برای شما اتفاق افتاده باشد که دوست نداشته باشید کاری را انجام دهید و یا از حضور در موقعیتی خوشنود نبوده اید اما به دلیل درخواست سایرین مجبور به قبول کار یا موقعیتی شده باشید و تمام مدت به این موضوع فکر می کردید که چقدر عالی بود اگر می توانستید درخواست را رد کنید و با قاطعیت « نه » بگویید.
نه گفتن برای عده بسیاری از افراد کار بسیار سختی است و بیان آن نیازمند روحیه ای قاطع است.
قاطعیت، توانایی نشان دادن احساسات، عقاید، افکار و نیازهای خود بطور مستقیم، آشکار و صادقانه است، در حالیکه ارزش ها و عقاید دیگران مورد هجمه قرار نگیرد و به عبارت دیگر به معنای ایستادن روی خواسته های خود، نشان دادن مخالفت و عدم موافقت با درخواستی و ماندن روی مواضع خود بصورت واضح و مشخص است.
اما مشکلی که وجود دارد این است که افراد قاطعیت را با رفتارهای پرخاشگرانه و تند اشتباه می گیرند، آن را به معنای عصبانیت و تندی با طرف مقابل می پندارند، در صورتی که قاطعیت به این معنی است که ما به عقاید دیگران احترام بگذاریم و به احساسات آنها توجه کنیم و برای رسیدن به هدفمان ذهنیت و تفکر « برد – برد » داشته باشیم.
از طرفی هم یک عده از افراد به دلیل کم رویی و حس خجالت و یا قرار گرفتن در موقعیت استرس زا، از بیان نظر مخالف خود امتناع می کنند و به عبارت دیگر قدرت بیان « نه » را ندارند.
این افراد منفعلانه عمل می کنند و روی خواسته های خود نمی ایستند و ترس این را دارند که دیگران را از خود بیازارند و با بروز خشم و نارضایتی دیگران مشکل دارند و معمولاً احساسات خود را انکار و یا مهار می کنند و در درون خود نگه می دارند و در دراز مدت در آنها ایجاد سرخوردگی می نماید.
پیرو آموزش مهارتهای اساسی و مورد نیاز هر فرد در گروه مسیر موفقیت، در این آموزش قصد داریم تا شما را با مهارت « نه » گفتن و داشتن روحیه قاطع، آشنا کنیم؛

۲۸ راهکار جهت افزایش مهارت قاطعیت و هنر « نه » گفتن :

۱ نسبت به احساسات، نیازها، عقاید و نظراتمان، صادق و روراست باشیم و آن ها را به خوبی بشناسیم.
۲ درخواست های منطقی خود را مشخص، و محکم بیان نماییم.
۳ اهداف و مقاصد خود را به روشی مستقیم و صادقانه بیان کنیم.
۴ نظرات خود را بدون شرمندگی و معذرت خواهی ابراز کنیم.
۵ مسئولیت رفتار خودمان، به ما این فرصت را می دهد که احساس خوبی نسبت به خود داشته باشیم.
۶ قبل از بیان پاسخ خود، آن را مشخص نماییم، « بلی » یا « خیر » ،
اگر از تصمیم خود مطمئن نیستیم بهتر است بگوییم که لازم است مدتی فکر کنیم و حتما زمان پاسخگویی را برای طرف مقابل مشخص نماییم.
۷ اگر به درستی متوجه درخواست و صحبت مخاطبمان نشده ایم، برای روشن شدن موضوع سؤالاتی را مطرح نماییم و از وی توضیحات بیشتری بخواهیم.
۸ دلایل مخالفت خود را بطور خلاصه شرح دهیم و از دادن توضیحات زیاد خودداری کنیم.
۹ در بیان مخالفت خود به صورت شفاف از کلمه « نه » استفاده نماییم، زیرا این کلمه باعث می گردد که اصرارهای طرف مقابل تا حد قابل توجهی کاهش یابد.
۱۰ فراموش نکنیم که هیچ کدام از عبارات « خُب می دانی، آخه من اینطور فکر نمی کنم و …» جای کلمه « نه » را نمی گیرند زیرا این عبارات بیان کننده تردید ما است تا نشان دهنده قاطعیت.
۱۱ از عبارت « من نمی توانم …» یا « من نباید …» استفاده نکنیم، زیرا این عبارات شفافیت بیان ما را مطرح نمی کنند و بهتر است به جای آنها از عبارت « من تصمیم دارم که این کار را نکنم» یا « من نمی خواهم …» در بیان مخالفت خود استفاده کنیم.
۱۲ برای بیان مخالفتمان از سؤالات « چرایی » (Why Question) اجتناب کنیم، زیرا اینگونه سؤالات باعث ایجاد حالت تدافعی در طرف مقابلمان می شود.
۱۳ به عقاید دیگران اهمیت دهیم و احترام قائل می شویم و آن ها را بشناسیم.
۱۴ با بیان احساس شخصی که خواسته ی او را رد کرده ایم، می توانیم به او بفهمانیم که متوجه شرایطش هستیم؛ مانند: « من می دانم که این تو را ناراحت می کند، اما…. » .
۱۵ از بیان نظر منفی خود احساس گناه نکنیم، این وظیفه ما نیست که در هر شرایطی مشکلات دیگران را حل نماییم.
۱۶ هرگز نگذاریم که دوستان و اطرافیان ما، رفتارها، عقاید و ارزش های خود را به ما تحمیل کنند، به جای آن این فرصت را به آنها بدهیم تا با طرز فکر ما و عقاید و احساساتمان آشنا شوند و بدانند که ما چه می خواهیم.
۱۷ هر فردی این حق را دارد که عقیده ی خود را عوض کند و به تقاضایی که در ابتدا پاسخ مثبت داده است، حالا پاسخ منفی بدهد، یادمان باشد که ما نیز این حق را داریم.
۱۸ اگر لازم شد در مقابل خواسته دیگران بارها امتناع و مخالفت خود را تکرار نماییم، نیازی نیست درهر بار مخالفت، توضیحات جدیدی نیز بدهیم، فقط کلمه معجزه آسای « نه » را تکرار می کنیم و دلایل اولیه خود را بازگو می نماییم.
۱۹ به جای اینکه با استفاده از کلمه ی «تو» و «شما» طرف مقابلمان را سرزنش کرده و انگشت اتمام حجت به سویش بگیریم، می توانیم برای نشان دادن احساس عصبانیت و ناراحتی خود از ضمیر «من» و «ما» استفاده کنیم؛ مثلاً بگوییم: « من خیلی ناراحت می شوم وقتی به نظرم توجه نمی کنید » تا اینکه بیان کنیم « شما خیلی بی خیال و بی توجه هستید و برای نظرات دیگران هیچ ارزشی قائل نیستید.» .
۲۰ بهترین کار پس از اصرار طرف مقابل بر خواسته خود پس از هربار « نه » گفتن ما، عوض کردن موضوع بحث، سکوت، قطع مکالمه و یا ترک محل است.
۲۱ اگر حاضر به قبول پیشنهاد فرد مقابل با شرایط خود هستیم، ابتدا بیان کنیم که با شرایط اولیه موافق نمی باشیم و در ادامه شرایط جدیدی را که بر طبق آن حاضر به پذیرفتن پیشنهاد هستیم را بیان نماییم؛ بطور مثال بگوییم « من نمی توانم تمام روز جمعه را به تو کمک کنم، اما می توانم عصر جمعه به مدت دو ساعت این کار را انجام دهم.» .
۲۲ زبان بدن و نوع لحن بیان ما در هنگام ارتباط ما با دیگران، کمک بسیاری در متقاعد سازی افراد و درک صحیح نظرات ما توسط سایرین می نماید، مثلاً صدای ضعیف و نگاه غیر مستقیم و نامطمئن حالت تردید و انفعال دارد و داد و فریاد و سینه سپر شده، نشانه ی بی ادبی و زیرپا گذاشتن حقوق دیگران است.
۲۳ در هنگام ارتباط با دیگران، در یک فاصله ی مناسب و راحت از طرف مقابل بایستیم یا بنشینیم و هنگام بیان نظرات خود از ارتباط چشمی مناسب استفاده نماییم « البته باید به عرف و شرایط صحبت با افراد مختلف توجه ویژه داشته باشیم.» .

اما نکاتی در مورد بیان تقاضای خودمان؛
۲۴ در بیان تقاضا برای بار اول اگر طرف مقابل پاسخ منفی به ما داد، خیلی زود از خواسته ی خود منصرف نشویم و مجدد آن را با توضیحات بیشتر و شفاف تر بیان نماییم.
۲۵ در بیان مجدد بهتر است به زوایای دیگر خواسته خود که بیان نشده است یا پنهان مانده است بپردازیم و از تکرار جملات گفته شده اجتناب نماییم.
۲۶ از حالات بدن خود می توانیم برای تأکید بر آنچه گفته ایم استفاده کنیم.
۲۷ از طرف مقابل بخواهیم به نقطه نظرات ما گوش دهد و ما هم خیلی صریح، احساسات و درخواستمان را مطرح نماییم.
و در آخر اینکه به یاد داشته باشیم …
۲۸ هر فردی این حق را دارد که نظرات و خواسته های دیگران را نپذیرد و آنها را رد نماید، همانطور که این حق برای ما نیز محفوظ است.

تیم آموزش مهارت

گروه مسیر موفقیت

masiriste.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *