کشف پنج مانع اساسی مسیر موفقیت

تقویت مهارتهای شنیداری (Listening Skills)
November 16, 2014
هشت اثر مهم تمرکز موثر
September 8, 2015
نمایش همه

کشف پنج مانع اساسی مسیر موفقیت

کشف پنج مانع اساسی مسیر موفقیت

به نام خداوند توانا

دوستان و همراهان همیشگی مسیر موفقیت امیدوارم تا این لحظه گامهای موثری در مسیر موفقیت زندگی خود برداشته باشید و با انرژی آماده پیمودن ادامه آن باشید؛

قصد دارم در این مقاله شما را با پنج مانع اساسی در پیمودن مسیر موفقیت آشنا کنم. موانعی که ممکن است در این مسیر پیش روی هر فردی قرار گیرد و او را از ادامه دلسرد و منصرف کند.

با شناسایی این موانع به راحتی می توانیم آنها را رفع و به موفقیت مطلوبمان برسیم.

 

حالا وقت زیاده !!!

مانع همیشگی و شاید یکی از اصلی ترین موانع در برابر موفقیت ما اهمال کاری و به اصطلاح خودمانی تنبلی است. طفره رفتن و به تعویق انداختن امور نوعی علامت مزمن دارد که معمولاً با این جملات توجیه کننده ” تمام کردنش کاری نداره” و یا “نگران نباش، وقت برای انجامش زیاده”، همراه است و این افراد بعد از بیان این جملات، کارها و وظایف خود را از سر باز کرده و به تعویق می اندازند.

اگر وظیفه ای در حد و اندازه قابلیتهایتان به شما محول گردد و آن را با جملات توجیهی که در بالا بیان شد، انجام ندهید، قطعاً شما یک اهمال کار حرفه ای می باشید و این زنگ خطری است برای شما که خواهان پیمودن مسیر موفقیت هستید و باید به سرعت به دنبال رفع این مشکل باشید.

نکته مهم این است که اگر احساس می کنید برای انجام کاری زمان زیادی دارید و در انجام آن اهمال کاری می کنید، با نزدیک شدن وقـت موعود، مجبور می شوید برای اتمام آن کار عجله کنید و آن را به سرعت انجام دهید ولی مطمئن باشید که نتیجه کار، آنطور که در ابتدا مدنظرتان بوده نخواهد شد و با ایده آل شما فاصله خواهد داشت.

رفع مانع اهمال کاری برای افراد با تیپ های شخصیتی متفاوت، راهکارهای متفاوتی هم دارد که به تفصیل در بسته آموزشی رفع اهمال کاری با کمک MBTI توضیح داده شده است.

 

مته به خشخاش نگذارید !!!

شاید یکی از رایج ترین موانع افراد موفق، وسواس در انجام کارها باشد. همانطوری که اهمال کاری می تواند ما را از پیمودن سریع مسیر موفقیت دور کند، وسواس در انجام امور نیز، سرعت را به شدت کاهش می دهد و بعد از مدتی تبدیل به یک عادت ناپسند می شود بطوریکه افراد مبتلا، کارها را بارها و بارها بررسی می کنند و می خواهند که همه فعالیت ها را به شخصه خودشان انجام دهند و از برون سپاری و دگر سپاری، هراسان هستند که قطعاً این رفتار انرژی بسیاری از فرد تلف می کند.

یکی از خصوصیت افراد موفق، تمرکز بر افکار و اهداف بزرگ می باشد، حال آنکه فرد درگیر وسواس کاری، به شدت به جزئیات و مسائل پیش پا افتاده اهمیت می دهد و خود را متعهد به انجام کارهای جزئی و کوچک می نمایند و از داشتن توانایی بزرگ اندیشیدن باز می ماند.

وقت گذاشتن بیش از حد برای کارهای جزئی بسیار زیانبار است، زیرا رفته رفته فکر و ذهن شخص فقط به این قبیل کارها محدود می گردد و هرگز به اهداف والای خود در مسیر موفقیت نمی رسد.

افرادی که دچار این گونه وسواس در کار می شوند، افرادی سخت کوش هستند که انرژی و عزم و اراده خود را در راه مفیدی بکار نمی برند.

تنها راه عبور از این مانع، داشتن برنامه ریزی به همراه مدیریت مستمر زمان است که با در نظر گرفتن مدیریت زمان در برنامه ریزی، قالب آن برنامه به شکل برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت طراحی می گردد.

 

از موفقیت می ترسم !!!

ترس از موفقیت باور نکردنی ترین مانع در مسیر رسیدن به موفقیت است. زیرا اگر با کسی که دچار این مانع است صحبت کنید، او به راحتی این مشکل را نمی پذیرد و استدلالش این است که ” من اگر از موفقیت می ترسم پس چرا سعی دارم در این مسیر حرکت کنم و موفق شوم؟ ” این در حالی است که او اطلاع از این موضوع ندارد که ترس از موفقیت در ناخودآگاه افراد شکل می گیرد و نماد بیرونی و خودآکاه آن به شکل دیگری بروز پیدا می کند.

عبور از مسیر مخوف و ناآشنا برای رسیدن به موفقیت همچنین ترس از آینده و خطرات و بحران هایی که ممکن است در آینده گریبانگیر او شود، همه و همه باعث ایجاد ترس از موفقیت در ناخودآگاه می شوند.

اگر فرصت ترقی و پیشرفت در کار و زندگی وجود داشته باشد مثلاً گرفتن ترفیع در کار، به دلیل نا معلوم بودن آینده و ترس از روزهای پیش رو، اینگونه افراد از این موفقیت صرفنظر می کنند و این رفتار فقط یک دلیل دارد، ترس از موفقیت.

تشخیص این مانع از بقیه موانع آسان تر است و درمان آن به این شکل است که فرد مبتلا باید گام به گام در مسیر موفقیت حرکت کند و هرزگاهی پس از هر موفقیت کوچک در هر گام پشت سر گذاشته شده، نگاهی به آینده داشته باشد. این روش با کمی صبر و شکیبایی به خوبی می تواند ترس از موفقیت را در افراد به حداقل برساند.

 

همراهان من !!!

در مسیر موفقیت گاهی در نقطه ای قرار می گیرید که احساس خوبی نسبت به خود و موفقیتتان دارید و با تمام وجود دلتان می خواهد که اطرافیان شما، کسانی که برایتان اهمیت دارند نیز این پیشرفت و موفقیت را ببینند اما ممکن است برخی از اطرافیان متوجه پـتـانـسیـل موفقیت و پیشرفتهای شما نشوند و این موضوع باعث شود تاثیرات منفی در راه رسیدن بـه موفـقیـت داشته باشد و راه را برایتان سخت و دشوار کند.

نا امیدی، دلسردی و تضعیف روحیه از اثرات این نادیده گرفته شدن است،اما باید به یاد داشته باشید که دیگران را مقصر ندانید. این شما هستید که چنین همراهانی را برای خود برگزیده اید.

اگر مایل به ادامه اینگونه روابط هستید باید کاری کنید تا همراهانتان با ایده ها و خط مشی شما همراه شوند و اگر آنها کماکان شما را دست کم می گیرند بهتر است در ادامه این رابطه تجدید نظر نمایید.

 

 

بزرگترین عامل !!!

این موضوع حائز اهمیت است که موفقیت برای هرکس و در هر شرایط معنی خاصی دارد. پس به یاد داشته باشید که بزرگترین مانع دستیابی به موفقیت، مقایسه خود با دیگری است.

استفاده از تجربیات دیگران و بهره مندی از راهنمایی آنها کمک بزرگی است. اما باید مراقب باشیم که در حین استفاده از کمک دیگران دچار مقایسه خود با افراد مختلف نشویم. چون این موضوع می تواند به ما در طی مسیر موفقیت، آسیب جدی بزند و ما ناخواسته درگیر این جریان بشویم.

 

امیدوارم با بهتر شناخت این موانع، بتوانیم در لحظه برخورد با آنها بهترین تصمیم را گرفته و به راحتی این موانع را مرتفع سازیم و مسیر موفقیت را ادامه دهیم.

 

 

کیارش کاظمی

مشاور و مربی بهبود فردی

masiriste.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *