کاربرد MBTi در شناخت سبک شخصی در سخنرانی

هدفگذاری به روش SMARTER
October 24, 2014
نمایش همه

کاربرد MBTi در شناخت سبک شخصی در سخنرانی

mbtiمعرفی MBTi   : در علم تیپ شناسی که از رشته های علم روانشناسی است بیان می شود که افراد در ۴ مشرب و ۱۶ تیپ شخصیتی قرار می گیرند که هر کدام از این مشرب ها و تیپ ها ویژگی خاص خود را دارا می باشند. برای یافتن تیپ شخصیتی افراد از تستهای MBTi  استفاده می شود که افراد با توجه به سوالات مطرح شده ، ترجیح خود را نسبت به آن سوال بیان نموده و در آخر با توجه به پاسخهای ارائه شده تیپ شخصیتی هر فرد تعیین می گردد .

به طور خلاصه MBTI یک ابزار روانشناختی برای مدیریت روانی خود و فضای کاری می باشد که طی آزمونی پیشرفته ، جایگاه دقیق شخصیتی فرد را در بین ۱۶ تیپ شخصیتی مشخص می کند.

اساس علمی این ابزار به مطالعات روانکاو مشهور ، پروفسور کارل گوستاو یونگ سوئیسی بر می گردد که توسط دو بانوی آمریکایی به نامهای BRIGGS و MAYERS توسعه یافت و تبدیل به ابزاری جهت شناسایی چهار ترجیح هر فرد شده است.

اولین شاخص ارزیابی در این علم ، بیانگر نحوه کسب انرژی توسط افراد است که به دو صورت انجام می گیرد : دسته ای از افراد انرژی را از درون خود کسب می کنند که به این افراد  درونگرا (I)  گفته می شود. درونگرا ها محتاط و آرام هستند ، کمتر صحبت می کنند و به صرف وقت با خود علاقه مند هستند. در مقابل دسته ای از افراد انرژی خود را از جمع حاضر در آن یا محیط خود می گیرند که این افراد را با نام برونگرا (E) معرفی می کنیم . برونگراها نمایشی تر هستند و بیشتر صحبت می کنند و به شدت علاقه مند به معاشرت می باشند.

دومین شاخص راههای کسب اطلاعات است : افراد  حسی  (S)، اطلاعات خود را از طریق حواس پنج گانه می گیرند و به واقعیت ها و مثالهای حقیقی توجه دارند و به جزئیات می پردازند و گرایش آنها به مشاغل عملی است. این افراد حرف های خود را صریح و مستقیم بیان می کنند. در مقابل افراد شهودی (N)  ، کلی نگر هستند و از قیاس ها و استعاره ها استفاده می کنند و به مشاغل خلاق گرایش دارند و حرفهای خود را با تمثیل بیان می کنند و در کل تصویر پیش روی آنها ، تصویر بزرگی است.

شاخص سوم چگونگی تصمیم گیری افراد است : گروهی از افراد که به  فکری (T) معروفند ، هنگام تصمیم گیری از منطق و فکر استفاده می کنند و مغز آنها بر قلبشان الویت دارد. این افراد ممکن است بی احساس جلوه کنند و معمولا قاطع هستند. در صحبت کردن مستقیما به اصل مطالب می پردازند و اهل انتقاد کردن می باشند. اما گروهی دیگر افراد احساسی (F)   هستند که در تصمیم گیری بیشتر از احساساتشان استفاده می کنند و قلب آنها بر مغزشان الویت دارد . این افراد به شدت به احساسات دیگران توجه دارند و مسایل را شخصی کرده و زیاد درگیر آن ها می شوند و سعی می کنند از مشاجره و اختلاف بپرهیزند.

چهارمین شاخص ارزیابی ترجیح در سبک زندگی می باشد : افراد منظم (J)  ، دوستدار قواعد ، مقررات و سیستم هستند ، مرتب و تمیز می باشند و زمان برای آنها اهمیت دارد. این افراد در دید دیگران جدی و رسمی هستند و در زندگی ( سبک زندگی ) هدف گذاری  می کنند و برای تحقق آن می کوشند. در مقابل افراد منعطف  (P) ، چارچوب ، نظم و قواعد برایشان سخت و محدود کننده است و اغلب نامرتب تر هستند . در دید دیگران خودمانی می باشند و در زندگی ممکن است هدفهایشان را تغییر دهند .

از کنار هم قرار گرفتن یکی از حروف هر شاخص ، عبارتی شکل می گیرد که بیانگر تیپ شخصیتی هر فرد می باشد. بطور مثال تیپ ISTJ   بیان می کند که این فرد :

درونگرا    I

حسی     S

فکری     T

منظم  J می باشد.

در MBTI چهار مشرب هم داریم که عبارتند از :

سنتی ها                                             S J

تجربه گرا ها                                       S P

ایده آل گراها                                      N F

بینشی ها                                          N T

MBTI در سخنرانی : به یاری علم تیپ شناسی ما می توانیم سخنرانی موثرتری داشته باشیم . با شناخت تیپ شخصیتی خودمان می توانیم نقاط ضعفمان را پوشش داده و همه تیپهای مخاطب را با سخنان خود همراه کنیم . بطور مثال اگر فردی با تیپ شخصیتیISTJ  مشغول سخنرانی باشد ، با شناخت تیپ خود می داند که افراد درونگرا به سبب تیپ شخصیتی ، از تن صدای پایینی برخوردار هستند که مخاطبین درونگرا به راحتی با آنها همراه می شوند ، اما برای همراه کردن سایر مخاطبان ( که قطعا برونگرا هستند ) ، باید هنگام سخنرانی تن صدای خود را افزایش داده تا انرژی حاصل از این افزایش تن ، سبب برانگیخته شدن تیپهای برونگرا شده تا با سخنان وی همراه شوند.

نکاتی برای مشرب SJ

SJ ها در سخنرانی باید کاملا مراقب این موضوع باشند که توجه بیش از اندازه به جزئیات ممکن است باعث از دست دادن مخاطبهای شهودی (N) شود و همچنین گاهی لازم است بر خلاف این که تمایل دارند حرفهایشان ساده و متواضعانه باشد ، توانمندی خود را در هنگام سخنرانی ابراز کنند تا از سوی مخاطب دست کم گرفته نشوند.

نکاتی برای مشرب SP

این افراد معمولا دنبال ایجاد یک اتفاق عجیب و تجربه ای جدید هستند که این خصوصیت اگر کنترل نشود می تواند به سخنرانی آنها لطمه بزند مثلا با تجربه کردن سبک جدیدی در اجرا و یا استفاده از ابزار جدیدی برای ارائه که به قدر کافی تمرین و تجربه ای جهت کار با آن را ندارند.

نکاتی برای مشرب NF

NF  ها ایده آلیست های تیپهای شخصیتی هستند و همین ایده آل نگری ممکن است در طراحی و اجرای سخنرانی به این افراد آسیب بزند و در هنگام اجرا دچار اضطراب بیش از اندازه شوند ، که با شناخت تیپ خود از ایده آل گرایی بیش از حد جلوگیری کرده و از اضطراب خود بکاهند.

نکاتی برای مشرب  NT

NT   ها  استعداد منحصربفردی درکمک کردن به افراد دیگر دارند. آنها باید توجه داشته باشند که این خصوصیت تیپ شخصیتی ممکن است آنها را از هدف اصلی در سخنرانی یا ارائه موضوع دور کرده و باعث شود با سوال هر یک از مخاطبان و به دلیل کمک به آنها ، موضوع ارائه لحظاتی تغییر کرده و از مسیر دور شوند که با کنترل این خصوصیت می توانند از بروز آن جلوگیری نمایند.

توجه به این نکته ضروری است که همگی مشرب ها و تیپ های موجود به یک اندازه دارای ارزش و اهمیت   می باشند وهیچ یک بر دیگری برتری ندارد .

مهندس کیارش کاظمی

مشاور و مربی بهبود فردی

masiriste.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *