رموز موفقیت عادل فردوسی پور
November 24, 2015
نمایش همه

پنج کلید اعتماد به نفس

پنج کلید اعتماد به نفس masirsite.com

دوستان و همراهان گروه مسیر موفقیت؛
یکی از مهمترین مهارتهایی که برای طی کردن مسیر موفقیت به آن نیاز دارید، داشتن اعتماد به نفسِ سالم می باشد.
از این رو سالم، زیرا همانقدر که داشتن اعتماد به نفس پایین موجب تضعیف فرد و باعث نرسیدن به اهداف وی می شود.

داشتن اعتماد به نفس کاذب نیز باعث می گردد. فرد ریسک های نامعقولی انجام دهد و یا اهداف بسیار بالایی را برای خود تعریف و ترسیم نماید که به دلیل نداشتن توانایی لازم به آن ها نرسیده و در نتیجه و دراز مدت موجب سرخوردگی و افسردگی او می شود.
پس برای رسیدن به اهداف و کسب موفقیت داشتن اعتماد به نفسِ سالم بسیار ضروری است.
در این بحث قصد داریم پنج کلید اعتماد به نفس و تقویت آن را به صورت اجمالی و به اصطلاح لُب مطلب با شما در میان بگذاریم.

اولین کلید اعتماد به نفس: شناسایی نقاط ضعف و قوت
با تهیه لیستی از نقاط ضعف متوجه این موضوع خواهید شد که برای شروع هر فعالیتی، به کسب و تقویت چه مهارتهایی نیاز دارید و آیا می توانید آن مهارت را به سادگی بیاموزید در حدی که نقطه ضعف مذکور را پوشش دهد.
همچنین با داشتن لیستی از کارها و مهارتهایی که به صورت نقاط قوت شما می باشند می توانید در مواجه با شرایطی که نیاز است از آن مهارتها استفاده نمایید، به راحتی و بدون هیچ ترسی و با داشتن اعتماد به نفس بالا آن کار را انجام دهید؛ زیرا از قبل و به واسطه لیست نقاط قوت می دانید که از پس آن به راحتی برخواهید آمد.

دومین کلید اعتماد به نفس: تعیین اهداف کوتاه مدت و دست یافتنی
با تعین اهداف کوتاه مدت و دست یافتنی، هم هدفگذاری را تمرین کرده اید و هم با رسیدن به این اهداف اعتماد به نفس بیشتری برای رسیدن به اهداف بزرگتر پیدا می کنید. زیرا ذهن شما طعم موفق شدن را می چشد و به این باور می رسید که موفقیت دور از دسترس نیست و با کمی تلاش به آن خواهید رسید که این امر و تکرار آن باعث ایجاد روحیه برنده و پیروزمند در شما شده و روز به روز اعتماد به نفس شما بالا و بالاتر خواهد رفت.

سومین کلید اعتماد به نفس: شکستهایتان را فراموش کنید
سومین کلید مهم اعتماد به نفس، درس گرفتن از شکست ها و فراموشی آنها است. هیچگاه معیار قضاوت خود را شکستهایتان قرار ندهید زیرا معیار مناسبی برای ارزیابی نمی باشد و باید به این موضوع توجه داشته باشید که تمام افراد موفق بارها و بارها شکست خورده اند و با کسب تجربه از شکست، مجدد شروع به سعی و تلاش نموده اند تا به موفقیت مورد نظر خود رسیده اند.
این عبارت را به یاد داشته باشید که …
فقط کسانی اشتباه نمی کنند که تا به حال دست به کار جدیدی نزده اند.

چهارمین کلید اعتماد به نفس: داشتن اعتماد به نفس را تمرین کنید
در زندگی و در برخورد با مسائل طوری رفتار کنید که انگارسرشار از اعتماد به نفس هستید بطوریکه اگر فردی شما را ببیند، بپذیرد که در مقابل فردی با اعتماد به نفسِ بسیار قرار دارد.
این کار باعث می شود که ناخودآگاهِ شما تمرین کرده و به اصطلاح ذهن شما درگیر شده و شرطی سازی روی آن انجام شده است و هنگام قرار گرفتن در شرایط مشابه، همان رفتار تمرین شده یعنی رفتاری با اعتماد به نفس بالا را از خود بروز دهد که در نهایت منجر به بالا رفتن اعتماد به نفس سالم شما می گردد.

پنجمین کلید اعتماد به نفس: صحبتهای منفی را بشنوید اما گوش ندهید!!
عده ای از مردم دارای ذهن منفی باف هستند که نه تنها در کارها و فعالیتهای خود بلکه در دادن نظر به دیگران نیز از همان ذهن منفی باف خود استفاده می کنند. این کار باعث می شود که اعتماد به نفس شما به شدت کاهش یابد. زیرا توصیه های مستقیم یا غیر مستقیم آنها روی ناخودآگاه شما تاثیر منفی می گذارد، و کم کم اعتماد به نفستان را از دست می دهید و دیگر جرأت انجام هیچ کاری را ندارید، حتی کارهای کوچک با ریسکهای پایین.
پس بنابراین، اینگونه افراد را نادیده بگیرید و سعی کنید که در مورد مسائل مهم، اهداف و تصمیم های خود با آنها سخن نگویید مگر افرادی که می دانید بیان نظر منفی آنها از روی منفی گرایی نیست و به صداقت و حُسن نیت آنها اعتماد دارید.

ششمین کلید اعتماد به نفس: عدم مقایسه و تعریف صحیحی از موفقیت برای خود
آخرین و شاید مهمترین کلید اعتماد به نفس، داشتن تعریف صحیحی از موفقیت برای خود است. انسانها منحصر به فرد می باشند و شاید در یک سری پارامترها بتوان شباهت هایی بین آنها یافت. دانستن این نکته ضروری است که الزاماً موفقیتی که فرد دیگری به دست آورده است، برای شما هم مناسب باشد و بشود برای شما هم آن را موفقیت نامید. مسئله موفقیت ومسیر موفقیت برای هرکس تعریف خاص به خود را دارد که با توجه به نقاط ضعف و قوت، استعدادها، مهارتهایی که دارا می باشد و کسب می نماید، اهداف و همچنین ایده آل های هر فرد متفاوت است. پس اصلاً صحیح نمی باشد که معیار موفقیت خود را، مقایسه با فرد دیگری و موفقیتهای او قرار دهید، زیرا همانطور که بیان شد شما منحصر به فرد هستید و باید به دنبال موفقیت خود و طی مسیر آن باشید. این کار باعث می شود که از مقایسه بی اساس دست برداشته و بیشتر از پیش اعتماد به نفس خود را تضعیف ننمایید، بلکه با انجام کارهایی که دوست دارید و از پس آنها بر می آیید و در مسیر موفقیت شما می باشند، اعتماد به نفس سالم خود را ارتقا دهید.

امید است با بیان نکات ذکر شده، بیش از پیش به فکر ارتقا سطح اعتماد به نفس خود باشید.
در این راه می توانید از توصیه های مربیان گروه مسیر موفقیت نیز بهره مند شوید.

گروه مسیر موفقیت
masirsite.com
masirsite@gmail.com

4 دیدگاهها

 1. بسیار عالی و کاربردی بود ممنونم

  • کیارش کاظمی گفت:

   سپاسگزاریم از نظر ارزشمند شما دوست عزیز
   بسیار خوشحالیم که این مقاله را کاربردی دانسته اید
   در مطالب بعدی نیز ما را همراهی بفرمایید

 2. بسیار جالب بود
  از شما ممنونم

  • کیارش کاظمی گفت:

   سپاسگزاریم از نظر ارزشمند شما دوست عزیز
   بسیار خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته است
   در مطالب بعدی نیز ما را همراهی بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *