کشف پنج مانع اساسی مسیر موفقیت
کشف پنج مانع اساسی مسیر موفقیت
August 22, 2015
مهارت قاطعیت و هنر « نه » گفتن kiarashkazemi.ir
28 راهکار جهت افزایش مهارت قاطعیت و هنر « نه » گفتن
September 17, 2015
نمایش همه

هشت اثر مهم تمرکز موثر

تمرکز موثر masiremovafaghiat.com

در طی زندگی روزانه، همه ما شرایط گوناگونی را تجزیه و تحلیل می کنیم، به مشکلات می پردازیم، دست به انتخاب و تصمیم گیری می زنیم و براساس آن ها اقدام می کنیم.
گاهی موقعیتی پیش می آید که نیازمند پاسخ سریع و بدون معطلی است. حتی یک تصمیم گیری عادی در زندگی، مانند تصمیم گیری برای مرخصی، می تواند ما را در یک پروسه پیچیده و عجیبی درگیر کند.
حل مسئله، تصمیم گیری و اقدام به عمل، همه و همه برای شروع نیازمند سطح معقولی از تمرکز هستند. گاهی تمرکز شما باید روی یک نقطه مشخص باشد، اما گاهی لازم است که زاویه باز را برای دیدن برگزینید و یا فکرتان را برای نگاهی عمیق تر به پس زمینه موضوع مورد نظر تنظیم کنید.
همچنین تحقيقات بسياری نشان داده است که کسانی که در کارهایشان تمرکز می کنند، نه تنها بازدهی آن کار بالا می رود، بلکه قابليت این را دارند تا به واسطه تمرکز، نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل کنند.
تمرکز فکر با قدرت یادگيری در ارتباط است. به این معنی که هر قدر تمرکز بالا باشد، درک، دقيق تر و عميق تر و یادگيری سریعتر انجام می گيرد. به طور کلی میتوان گفت که تمرکز اعتماد به نفس را بالا می برد و روی هر موضوعی تمرکز نمایید، در همان زمينه رشد می کنيد.
بر این اساس تیم آموزش مهارت گروه مسیر موفقیت تصمیم گرفتند تا شما عزیزانِ همراه را با نحوه تمرکز صحیح آشنا نمایند تا بتوانیم در دوره آموزشی تصمیم گیری سریع مورد استفاده قرار دهیم.
اما در ابتدا؛
تمرکز و انواع آن:
پيش از آنکه به تکنيکهای تمرکز بپردازیم، نخست باید با انواع تمرکز آشنا شویم.
تمرکز ساده و تمرکز دشوار
میتوان تمرکز را به دو بخش اصلی ساده و دشوار تقسيم کرد. مثال ساده آن که برای همه ما اتفاق افتاده، تفاوت بين خواندن یک کتاب درسی علمی و یک کتاب داستانی مهیج است. مطالعه یک کتاب علمی از آنجا که نياز به فهم کامل و تجزیه و تحليل دارد، به سرعت مغز را خسته می کند و اجازه تمرکز را میگيرد. به همين دليل پيشنهاد می شود که خواندن اینگونه کتابها را که تمرکز روی آن دشوار است، به صبح اول وقت یا شب و پيش از خواب موکول کرد. در حالی که خواندن کتاب مهیج داستانی کوتاه، هميشه لذت بخش است و با یک تمرکز ساده می توان به راحتی آن را ساعتها خواند، چون این موضوعات هيچ وقت احتياج به تجزیه و تحليل ندارند و انرژی کمتری نیز می برند.
پس تمرکز بر روی موضوعاتی که حالت سرگرمی دارند هميشه آسانتر از موضوعات درسی و جدی هستند.
تمرکز ارادی و تمرکز غير ارادی
آیا تا به حال موضوعی آن قدر برایتان مهم بوده که حتی با وجود خستگی بسيار و داشتن افکار پریشان، خود را با تلاش بسيار روی آن موضوع متمرکز کنيد؟
به این نوع تمرکز که تمام نيروی خود را با اراده ای قوی بر روی موضوعی قرار می دهيد، تمرکز ارادی گفته میشود. از مطالعه شب امتحان و تلاش برای تمرکز بر روی محتوای درسی میتوان به عنوان یک نمونه از تمرکز ارادی نام برد.
در حالت برعکس آن نيز تمرکز غير ارادی قرار دارد. در این حالت شما بيشتر به وسيله اشتياق و تمایلات درونی خود فکر و ذهنتان را روی مسئله خاص متمرکز مینمایید که این نوع تمرکز را می توان هنگام لحظات هيجانی مانند ترس و خشم به خوبی حس نمود. زمانی که از موضوعی به شدت عصبانی هستيد، نمی توانيد به جز آن به چيز دیگری فکر کنيد، یا اینکه وقتی که به صورت ناگهانی ازصدای بلند می ترسيد، به طور ناخودآگاه همه فکر خود را به مساله صدا و منبع آن متمرکز می کنيد.
تمرکز سریع و تمرکز طولانی
از دیگر دسته بندی های تمرکز می توان به تمرکز سریع و تمرکز طولانی مدت اشاره نمود؛
تمرکز سریع همان طور که از اسمش پيداست، مدت زمان محدودی است که میتواند ارادی یا غير ارادی باشد.
به عنوان مثال، تمرکز بر روی یک نقاشی و لذت بردن از آن یک نوع تمرکز سریع است، اما تمرکز بر روی کتابهای درسی از آنجا که احتياج به دقت و انرژی بيشتر و زمان طولانی دارد، یک نوع تمرکز طولانی محسوب می شود. بسياری از افراد، مشکلی با تمرکز فوری ندارند و به راحتی به آن دست پيدا می کنند، اما تمرکز طولانی معمولا دشوارتر است و نيازمند تمرینات بيشتری است.تمرکز، اثراتی بر ذهن ما و بر زندگی ما دارد؛
از مهمترین اثرات تمرکز فکر می توان اشاره نمود به :
تصميم گيری سریع
فردی که قدرت تمرکز در افکارش را دارد، می تواند به سرعت العمل فوق العاده ای دست بزند و در مقابل حوادث در زمانی کوتاه، عکس العمل خوب و کاربردی از خود نشان دهد.
تقویت قدرت یادگيری
تمرکز قوی باعث می شود، مطالب را سریع و منظم به خاطر بسپاریم و در موقع نياز آنها را به کار بگيریم. حافظه خوب به ما توانایی این را می دهد که مطالب راسریع به حافظه سپرده و در موقع لزوم از آن به راحتی استفاده نماییم.
هدفمند بودن
زیر بنای انجام هر کاری، داشتن هدف در آن کار است. تمرکز فکر باعث می شود فرد بر سر دو راهی قرار نگیرد و دارای مقصدی مشخص باشد، یعنی افکار وی هدفمند می شود.
تقویت قدرت استدلال
فردی که کاملاً تصميم خود را می گيرد، کمتر افسوس می خورد و احساس پشيمانی نمی کند و تصميماتی که می گيرد منطقی تر و با دلايل مشخصی می باشند.
تسلط بر احساسات و هيجانات و کسب آرامش
افرادی که تمرکز قوی دارند، می توانند تسلط کاملی بر روی احساسات و هيجاناتشان داشته باشند، فرد متمرکز خود را نمی بازد، عصبانی نمی شود و در هر حال از آرامش برخوردار است. همچنین از آرامش روحی و روانی برخورداراست و به جای اینکه از حوادثی که در اطراف اتفاق می افتد ناراحت و نگران شود، در کمال آرامش و نظم آن مشکلات را پشت سر می گذارد.
صرفه جویی در وقت و انرژی
انسانهای متمرکز، انرژی و زمانشان را صرف افکار بيهوده و مغشوش نمی کنند؛ هر فکری که در ذهن دارند واضح و مشخص است و تک تک آنها برای به نتيجه رسیدن و کسب هدف است و این حالت این افراد ارزشمند است.
درک احساسات و اعمال دیگران
افرادی که دارای مهارت تمرکز قوی هستند، به اعمال و رفتارهای دیگران بسیار دقت می کنند و نسبت به آن شناخت کافی دارند ورفتار دیگران کمتر میتواند باعث خشم و عصبانيت آنها شود همچنین انتخابهایشان را هم با آگاهی بیشتر انجاممی دهد.
آسان شدن کارها
ظرفيت و فعاليتهای مغز با حواس پرتی کاهش می یابد. اگر می خواهيد کار خود را با زحمت کم و در کوتاهترین زمان به نتيجه مطلوب برسانيد باید حواستان را روی آن کار متمرکز نمایید.
تمرکز، انرژی و قدرت تازه ای به شما می دهد تا برای انجام کارهایتان، نیرو، انگیزه و علاقه فراوانی داشته باشيد.
تمرکز موثر یک مهارت است و مانند کلیه مهارت ها قابل آموزش و یادگیری است و به شما دوستان عزیز نیز توصیه می نماییم که این مهارت گرانبها را به خوبی یاد بگیرید تا بتوانید در مواقع لزوم به خوبی متمرکز شوید و یا تصمیم صحیحی در مدت کوتاهی اتخاذ نمایید.

تیم آموزش مهارت

گروه مسیر موفقیت

masiremovafaghiat.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>